159
 
159

הפילוסופיה של המחנה - כתבה שניה


159
הפילוסופיה של המחנה - כתבה שנייה בסדרה. עקב היעדר מקום (המקום המקורי שנבחר לפגישה בשיפוצים) הפגישה שאמורה הייתה להתקיים מחר נדחתה לשבוע הבא 8.8 לסאבקוץ' מילגה. בינתיים אמיר מעלה עוד מספר שאלות "מהותיות" לחשוב עליהן לגבי זהות המחנה, וזהות ה"אני" במחנה.
**לא להתבלבל - זו יוזמה שהייתה בעבר**

הממלכה סביבנו
כל אחד מאיתנו חי בממלכה שמורכבת מהסביבה, משפחה, חברים וכל מי שאנו פוגשים, שיוצר אינטראקציה מולנו. לא אנחנו בחרנו את הממלכה שאליה נולדנו, לא את ההורים, לא את הסביבה, לא את המראה ולא את הזהות שלנו, נולדנו לממלכה וכל אחד דואג לממלכתו, בונה ומטפח אותה כפי שהוא רואה לנכון.

מדי פעם מצטרפת דמות לממלכתנו כחבר, עמית לעבודה, מישהי שמכירים במסיבה או סתם מישהו שדרכינו הצטלבו לרגע. אם החיבור קסום אז אדם זה נשאר בממלכתנו, בדרך כלל, הקשר מתפוגג ונעלם והאדם הופך לעוד אדם שהכרנו בעברנו. האם זה קורה כי אין לנו זמן לעוד אנשים בסביבתנו או שאנו לא מוצאים תועלת באנשים נוספים בסביבתנו או שפשוט אין חיבור?
השאלה הגדולה: האם יש דרך בה נוכל לאחד בין הממלכות שלנו? דרך שתעזור לנו לשמר את כל מכרינו כדי שנוכל לטפח אחד את השני ללא תלות ומחוייבות? האם אפשר להרחיב את המעגל הפנימי שלנו ולחבר אותו עם מעגלים של אחרים?

פעם בשנה, מתחברת לה קבוצה ענקית של כ-200 אנשים קסומים במחנה במדבר, מקימים להם ממלכה ללא מלך, בה כל אחד מוצא את תפקידו, המשתנה על פי צורך הקבוצה, רצון היחיד וכישוריו. זוהי דוגמא מושלמת לאיחוד ממלכות: משאלות מתגשמות בהרף עין, אנשים יוצרים מאין, וכולם מחזיקים ידיים.

אז מדוע החיבור המופלא מתפוגג לו במשך השנה? מדוע אנשי המחנה מתחלפים כל שנה? מדוע הדבק לא נשאר בין כל החמש מאות אנשים שהיו במהלך השנים? נכון שלכל אחד יש כמה חברים טובים שנשארו מהמחנה, לרוב, פה זה נגמר. כל שנה, הגרעין שהקים את המחנה מצטמצם, ודם חדש מגיע כדי לנהל את המחנה, שנדמה כי הוא מתנהל בעצמו ללא מאמץ ומעלה את המשתתפים לגבהים. כל מפגש של אנשי מחנה מעורר את התחושה של "למה אנו לא שומרים על קשר? ואיזה אנשים מקסימים יש פה?". ומהצד השני (הפחות מקסים) עולות שאלות כמו: "מה תפקידי בקבוצה? האם אני מוצא את מקומי? האם אני נחוץ ואהוב?"

אתר המחנה היא דרך מצויינת לשמור על הקשר בייננו, אך האם יש עוד דרכים בהם נוכל לחזק את הקשר, להרגיש שייכים ולצרף את חברינו הקרובים לממלכה מאוחדת ומאפשרת צמיחה ומימוש?

אני מזמין אתכם לשיחה פילוסופית בנושא המשכיות הקבוצה.
בסאב קוץ' מילגה בקומה הראשונה (רחוב המשביר 22 ת"א)
ביום שלישי 8.8
בשעה 20:30

לכל המעוניינים
אשמח אם תצרו קשר (שאדע כמה באים)
אמיר : 0545-339833
ambarchi@bezeqint.net